اصول پرورش اردک پکنی در خانهLast updated on
اصول پرورش اردک پکنی در خانه

ویژگی های اصلی اردک پکنی :

بدن بزرگ با عضلات درشت و سینه های عمیق و پهن از صفات فیزیکی این نژاد می باشد.تولید گوشت این نژاد به ۳تا ۴ کیلو گرم خواهد رسید و با تغذیه اصولی تر وزن گیری بیشتری خواهد نمود.کشتار این نژاد معمولا در اواخر تابستان یا اوایل پاییز انجام می شود.

اردک ها ی پکنی سوخت و ساز شدیدتری نسبت به سایر نژاد ها دارند. دمای بدنشان بالاست بطور معمول ۴۲٫۲ و میزان تنفس آن ها ۳۰ تا ۳۵ بار در دقیقه می باشد.

یکی از ویژگی های این نژاد که منجر به وزن گیری آن می شود داشتن روده کوتاه است. که باعث میشود هضم خوبی  داشته باشند.

هر ۳  یا ۴ ساعت بطور مداوم باید خوراک بدهید تا نتایج سریع و کیفی آن را شاهد باشید. برای تغذیه از دانه های مناسب ذرت ،گندم ،سویا ،پودر استخوان ،سبوس ،سبزیجات ، میوه ها و ضایعات آشپزخانه می توان استفاده نمود.

اگر اردک در میحیطی آرام قرار گیرد سطح سر و صدا را میتوان تا مقدار قابل توجهی کاهش داد.  سیستم ایمنی قوی این نژاد و پرورش آسان افراد زیادی راعلاقمند به کار در این عرصه نموده است.آنها به راحتی هرگونه بیماری ، حتی عفونت جدی را پشت سر می گذارند و نسبت به انگل ها مقاومند.

نگهداری اولیه از جوجه اردک پکنی

فضای مورد نیاز اردک پکنی برای ۱۲-۱۵ جوجه ۱مترمربع می باشد.محیط باید خشک باشد، تهویه به خوبی انجام گیرد. پیوسته زیر پای جوجه ها تمیز شود. دمای مناسب ۲۸ نا ۳۲ درجه می باشد. در نهایت حفظ و رعایت بهداشت در بهره وری آنها تاثیر مستقیم دارد.

جوجه اردک های تازه به غذا نیاز ندارند معمولا تا دو روز تاب گرسنگی را دارند. زمانی که در حال خشک شدن هستند و شروع به حرکت می کنند باید زمینه تغذیه ای ویژه برای رشد فعال فراهم شود.

بهترین گزینه غذای غنی از پروتئین : تخم مرغ آبپز شده و خرد شده، فرنی غلات و دانه های خرد شده و شروع کمی سبزی از بهترین سبزی ها چون شبدر ، قاصدک و چمن سبز معمولی که در اطراف هر حیاط و مزرعه و درختان رشد می کند. سیب زمینی آب پز خرد شده و همچنین برای تامین کلسیم هم میتوان از پوست تخم مرغ پودر شده استفاده کرد.

باید توجه داشت میزان سبزی نباید بیشتر از سایر خوراک اردک باشد تا در وزن گیری به هدف مطلوب خود برسید. فضای باز و حضور در مزرعه برای اردک ها مفید است چرا که با گیاهان آبزی نیمی از تمام خوراک خود را جایگزین می کنند و تولیدات بهتری دارند.

 

نحوه قراردادن دان خوری و آبخوری در سالن پرورش اردک پکنی • آوریل 25, 2019
 • |
 • 7 دیدگاه
 • |
 1. نورالدین گفت:

  سلام ببخشید از این نژاد برای فروش دارید

 2. سید گفت:

  سلام طرح توجیهی برای پرورش اردک پکنی ندارید؟
  و ایا تضمینی وجود داره که پس از پرورش اردک ها به فروش بره چون تا جایی که من میدونم بازار فروش جالبی نداره

  • admin گفت:

   سلام متاسفانه طرح توجیهی نداریم اما پرورش اردک بسیار به منطقه ای که زندگی میکنید مربوط میباشد و باید بازار محلی و ذائقه همشهریان را ملاک قرار دهید.

  • admin گفت:

   سلام خیر ، بازار فروش اردک خیلی بستگی به منطقه زندگیتون و ذائقه همشهریاتون داره.

 3. فرهاد گفت:

  سلام.من دارم این نوع نژاداردک وپرورش میدم فقط یه مشکل اساسی دارم.اونم بستراردک.چه چیزی برای زیراردکمناسبه که اب زیادی که تومدفوع اردک هست وجذب کنه

  • admin گفت:

   سلام وقت بخیر آب زیاد تو مدفوع نیست اردک یک حالتی داره که از آبخوری آب میخوره
   میریزه زیر پاش..
   چه بهتر که سالن رو دو قسمت بکنید.. یک طرف سالن آبخوری و دانخوری قرار بدین ..

   و طرفی دیگر جای استراحت باشه رو خاک اره چوب
   یا پوست برنج بریزید.(خاسوج)


پیج اینستاگرام