پودر جوجهLast updated on
پودر جوجه

پودر جوجه:

بقایای کارخانجات جوجه کشی معمولا از تخم های بی نطفه ، نطفه مرده و جنین مرده و جوجه های وازده و تلف شده تشکیل شده است که این بقایا را در کارخانجات جوجه کشی با ماشین آلات مخصوص آسیاب می کنند و سپس پخته و خشک می کنند. معمولا از هر ۴ – ۵ کیلوگرم از بقایای مذبور حدود یک کیلوگرم پودر قابل استفاده بدست می آید. بطور متوسط از بقایای کارخانجات جوجه کشی در ایران در سالهای کنونی حدود ۲۰٫۰۰۰ تن پودر جوجه در سال تولید و عرضه برای تغذیه آبزیان و طیور می شود، عمده مصرف این پودر برای پرورش اردک های مادر و گوشتی (پرواری) استفاده می شود.
اصولا برای تغذیه اردک در هر یک تن از ۳۰۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم از این محصول استفاده می شود.(غنی از پروتئین، چربی و مواد معدنی می باشد)

آنالیز شیمایی پودر جوجه :

۳۵ درصد پروتئین
۴۰ درصد اصاره ازتی
کمتر از ۱ درصد کلسیم
حدود ۲ درصد فسفر
و دارای ۵۲۵۰ کیلوکالری انرژی می باشد.
یکی دیگر از مزایای این محصول قیمت ارزان و مناسب آن به نسبت دیگر اقلام خوراکی طیور (کنجاله سویا) می باشد با توجه به شرایط فعلی قیمتی حدود ۲۰۰۰ تومان دارد (سویا حدودا ۷۰۰۰ تومان) که برای پرورش دهنده بسیار مقرون به صرفه است.

آنالیز شیمیایی (ماده مغذی) و میکروبیمیزان (مقدار)واحد بیان
ماده خشک۹۶-۹۹٫۹درصد
پروتئین خام۳۷-۲۶درصد
چربی خام۹-۱۰درصد
ازت آزاد (TVN)9-10میلی گرم در ۱۰۰
کلسیم۱۵-۲۱درصد
فسفر کل۰٫۱۲-۰٫۶۵درصد
فیبر خام۰-۶درصد
عدد پراکسید۰میلی اکی والان در کیلوگرم
انرژی کل۵۲۵۰کیلوکاری در کیلوگرم
سالمونلامنفی، در محدوده استاندارد
ای. کولایکمتر از حد مجاز
شمارش کل باکتری هادر محدوده استاندارد
شمارش کل قارچهاکمتر از حد مجاز
آنالیز شیمیایی پودر جوجه

استفاده در تغذیه دام و طیور و آبزیان:

استفاده از پودرجوجه در تغذیه گاوهای شیری:

وجود پروتئین و املاح بالا در کنسانتره پروتئینی جوجه کشی، مزیّت مصرف آن را در جیره غذایی گاوهای شیری افزایش داده و امکان استفاده از این خوراک در گروه های مختلف دامی به خوبی وجود دارد. حرارت دادن حین فرآوری و پلت سازی این محصول سبب کاهش نرخ تجزیه شدن پروتئین در شکمبه شده و بر میزان پروتئین عبوری آن ( RUP  یا  UDP  ) می افزاید و امکان فراهم شدن مقدار بیشتری از اسید آمینه ها در روده و جذب بیشتر آنها وجود خواهد داشت .

مهمترین و مفیدترین نکات درباره دستگاه جوجه کشی
ادامه مطلب

استفاده از کنسانتره پروتئینی جوجه کشی سبب بهبود در مصرف خوراک و افزایش قابلیت هضم خوراک میگردد و در کشورهای مختلف از سطوح متنوع این خوراک در جیره غذایی دامها استفاده شده است.

استفاده از پودر جوجه در تغذیه آبزیان:

رشد سریع صنعت آبزی پروری در تمام جهان و از جمله کشور عزیزمان ایران میزان تقاضای پودر ماهی را افزایش داده است و این در حالی است که میزان تولید پودر ماهی و روغن ماهی ثابت بوده و حتی روند نزولی دارد.

 از طرفی پودر ماهی از منابع گرانقیمت جیره غذایی آبزیان به شمار میروند.به همین دلیل استفاده از منابع پروتئینی جایگزین برای تغذیه ماهیان پرورشی مورد توجه قرار گرفته است.

از جمله خوراکهای جایگزین میتوان به کنسانتره پروتئینی جوجه کشی اشاره نمود که قیمت بسیار پائین تری داشته و دسترسی به آن ساده تر بوده و امکان تأمین آن در طول سال وجود دارد و از طرفی حمل و نقل و انبارداری آن نیز ساده تر است.

 امروزه توجه اکثر پرورش دهندگان تهیه جیره های غذایی ارزان قیمت است. بررسی های مختلف نشان میدهد که کنسانتره پروتئینی جوجه کشی میتواند به عنوان منبع قابل قبولی برای پروتئین پودر ماهی در جیره های عملی تغذیه گروه های مختلف ماهیان پرورشی آب شیرین باشد.

به این ترتیب منبع جدیدی برای تامین پروتئین و کلسیم فراهم شده، هزینه خوراک به حداقل رسیده و از بروز آلودگیهای زیست محیطی به دلیل دفع محصولات جانبی جوجه کشی جلوگیری به عمل می آید.

استفاده از پودرجوجه در تغذیه مرغان تخم گذار:

مشخص شده است که مرغان تخمگذار نیازمند مقادیر بالایی از پروتئین بوده و بخش عمده ای از هزینه جیره غذایی به تامین پروتئین اختصاص دارد. 

نیمچه گلپایگان اصلاح نژادشده
ادامه مطلب

کنسانتره پروتئینی جوجه کشی منبع ارزشمند پروتئینی هستند که در تولید پایدار میتوانند مورد توجه قرار گیرند. وایزمن (۱۹۶۴) نشان داد تغذیه سطوح ۱۰ و ۱۵ درصد از جیره غذایی با استفاده از کنسانتره پروتئینی جوجه کشی عملکردی مشابه تغذیه با جیره معمولی (شاهد) را به همراه دارد و لذا اثر آنرا در جیره غذایی مطلوب ارزیابی نمود.

پوپولید (۱۹۷۷)، مشاهده نمود که سطوح بالاتر از ۱۶ درصد کنسانتره پروتئینی جوجه کشی در تغذیه مرغان تخمگذار عملکرد مشابه تغذیه با جیره معمول (شاهد) را به دنبال دارد.

از کنسانتره پروتئینی جوجه کشی میتوان به طور کامل جایگزین پودر ماهی نموده و بخشی از کنجاله سویا یا پودر گوشت مصرفی را نیز میتوان با کنسانتره پروتئینی جوجه کشی جایگزین نمود .

پودر ضایعات جوجه کشی فرآوری و غنی شده هیچگونه تأثیر منفی بر سلامت پرندگان یا میزان تخمگذاری نداشته و حتی گزارش شده است که سبب بهبود کیفیت تخم مرغ، ضخامت پوسته و بالاتر بودن وزن زرده و البومین میگردد .

 مصرف ۸ تا ۱۶ درصد کنسانتره پروتئینی جوجه کشی در جیره غذایی مرغان تخمگذار توصیه شده است

استفاده از پودر جوجه فرآوری و غنی شده در تغذیه جوجه گوشتی:

کنسانتره پروتئینی جوجه کشی، منبع مناسبی برای تأمین پروتئین و چربی مورد نیاز طیور بوده و حاوی کلسیم بالایی است.
کلسیم این خوراک مشابه پودر استخوان یا کربنات کلسیم بوده و میتواند منبع مناسبی برای تأمین کلسیم به شمار آید.
محصولات جانبی جوجه کشی منبع ارزشمند پروتئینی برای جوجه های گوشتی در سنین مختلف به شمار میروند.
برخی از محققین عقیده دارند که توازن اسید آمینه های آن حتی از پودر ماهی بهتر است.

فروش سبوس گندم
ادامه مطلب

استفاده از ۳ درصد پودر جوجه در جیره غذایی جوجه های گوشتی سبب استحکام استخوان درشت نی در جوجه های گوشتی می گردد.

مقالات علمی اثبات فواید پودر جوجه

هند :

نتایج حاصل از مطالعه عملکرد حاکی از افزایش معنی دار (۰۱/۰>P) در افزایش وزن بدن به دلیل جایگزینی پودر جوجه در تمام سطوح رژیم غذایی جوجه ها در ۷ هفتگی با پودر ماهی در ۰ ، ۲۵ ، ۵۰ و ۱۰۰٪ بود.

نیجریه:

تمام پرندگانی که از جیره غذایی پودرجوجه تغذیه می کردند پوسته تخم مرغ ضخیم تری داشتند (۰٫۳۳ میلی متر) نسبت به آنهایی که از رژیم غذایی ، رژیم غذایی پودر ماهی (۰٫۳۲ میلی متر) تغذیه می کردند.

نتایج به دست آمده از نظر وزن زرده از نظر آماری متفاوت بود (۰۵/۰>P)

بیشترین مقادیر برای وزن زرده (۹۱/۱۶ گرم) و وزن آلبومین (۹۳/۴۰ گرم) برای پرندگان تغذیه شده با جیره ۴ که در آن ۱۰۰٪ پودر جوجه با کنجاله ماهی جایگزین شد ، ثبت شد.

پودر جوجه می تواند کاملاً جایگزین کنجاله ماهی شود بدون آنکه بر خصوصیات کیفیت تخم مرغ تأثیر منفی بگذارد.

استرالیا

نسبت کارایی پروتئین در دو جیره ۳٫۹۶ در پودرجوجه در مقابل ۲٫۸۵ کنجاله ماهی بود.

قابلیت هضم پروتئین ، ۸۶٫۰۲ در پودر جوجه در مقابل ۷۱٫۹ کنجاله ماهی بود.

استفاده خالص از پروتئین ، ۶۴٫۹ در پودر جوجه مقابل ۴۲٫۳۷ کنجاله ماهی بود.

و ارزش بیولوژیکی ، ۷۵٫۳۷ پودر جوجه در مقابل ۵۸٫۸۴ کنجاله ماهی بود که به ترتیب ، نشان دهنده تعادل بهتر اسیدهای آمینه در پودر جوجه در مقایسه با کنجاله ماهی است.

آزمایش فواید رشد روی جوجه های گوشتی همچنین افزایش وزن و بازده مناسب خوراک در جیره حاوی ۱۲٪ پودر جوجه را نسبت به مقدار مشابه کنجاله ماهی نشان داد.

پودر جوجه
5/5 (24 نظر)


 • اردیبهشت ۲, ۱۳۹۹
 • |
 • 6 دیدگاه
 • |
 1. علی محمدی گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر . ایا پودر جوجه موجود دارید ؟

 2. علی گفت:

  سلام
  پرداخت در محل ندارید؟
  باتشکر

 3. ShaHiN گفت:

  سلام پودر جوجه کیسه‌هاش چند کیلویی هست… و اینکه در چه صورت و مقدار خرید ارسال ممکنه رایگان بشه

  • admin گفت:

   سلام دوست عزیز

   کیسه ۲۵ کیلویی
   حداقل خرید هم ۱ تن

   با دکتر حسینی تماس بگیرید
   ۰۹۱۱۱۱۵۵۶۰۰


پیج اینستاگرام